film izleme sitesi
Paterson
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.7 IMDB Puanı 583 Görüntülenme

Paterson

Bağımsız Amerikan sinemasının kahramanlarından Jim Jarmusch, izleyiciye sevdirdiği vampirlerden sonra sıradan insanlara dönüyor. Romantik Komedi Filme de adını veren Paterson, New Jersey’de Paterson kasabasında yaşayan bir otobüs şoförü; fazla konuşmayı sevmeyen, hep yanında tuttuğu not defterine şiirler yazan sıradan bir adam. Jarmusch, “şiirsel” sinemasını Paterson’da şiirin kendisiyle harmanlıyor ve izleyen herkesin tanışmaya bayılacağı bir karakteri çıkarıyor karşımıza. Paterson’ı canlandıran ve en son Star Wars’da Kylo Ren olarak izlediğimiz Adam Driver’a İran asıllı Golshifteh Farahani eşlik ediyor.

İzlediğiniz filmlere yorum yaparak bize destek olabilirsiniz. Teşekkürler.
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Paterson'da Jim Jarmusch'ın ("Yalnız Aşıklar Hayatta Kaldı"), bize eskisi gibi vizyonunu vererek Amerika'yı yeniden büyük yapmak istediğini ya da bize sadece etrafımıza bakmamız gerektiğini söyledikten emin değilim Şu anda harika olduğunu keşfedin. Parlak olarak otantik bir Adam Sürücüsü ("Midnight Special") tarafından gerçekleştirilen Paterson, sadece oturduğu şair William Carlos Williams tarafından bilinen New Jersey şehrinin adı değil aynı zamanda onun adıdır. Haiku benzeri ayetler (aslında Ron Padgett tarafından yazılmış) kentin kendi şairi William Carlos Williams'ı anımsatan bir şair. Seyahat etmeden önce ve yolculuk ettiği # 23 otobüste her gün yeni bir şiir yazar (ya da eskisini tamamlar). Sevecen, enerjik, biraz karışık eşi Laura (Golshifteh Farahani, "Altamira Bulma") onlardan kopyalarını çıkarmalarını istemeye devam ederse de, bu fikre karşı koyar ve onları gizli defterinde tutmayı tercih eder.

  Filmde çatışma, aile işlevleri ya da zihinsel sağlık sorunları çok az. Ayrışmayan bir evlilik hakkında ne işe yaradığı ve ne de (harikalar harikası) ilgilidir. İş olanakları ve aileleri olan çoğu insan gibi, Paterson da günlük rutine girer. Gününü Groundhog Day'da bir kalkış olarak adlandıracak çok fazla varyasyon var, ancak "eski, eski aynı" kaliteye sahip. Saat 6'dan biraz sonra uyanıp, Cheerios gibi şüphe uyandıran bir tahta kasesine, Paterson sokaklarında 23 numaralı otobüsü süren işine gidip konuşan yolcuların (genellikle yüzünde geniş bir gülümsemeyle) dinlediğini görüyor. İtalyan anarşistlerden boksör Kasırga Carter ve komedyen Lou Costello'ya kadar her konuda.

  O huysuz ingiliz buldoğusu Marvin'in (RIP) günlük olarak hareket eden eğimli bir posta kutusu düzeltti, Laura ile akşam yemeğini (bazıları egzotik tarafta) yaptı, resimde olduğu gibi birçok projesinde onu dolduran Laura'yla görüştü perdelerde siyah beyaz çevreler, gitar çalmayı öğrenme ve yerel çiftçilere satılacak cupcakes yapma pazarı. Daha sonra Marvin'i yürüyüşe çıkarır ve sahibi olan Doc (Barry Shabaka Henley, "Carrie") ile sohbet ettiği yerel pub'da biraya gider ve genellikle Everett (William Jackson Harper, "True Story") arasında bir moderatör görevi görür. ), dramatik bir aktör umutsuzca eski eşi Maria ile bir araya gelmek istiyor (Chasten Harmon.

  Paterson'un kelimeleri ekranda yanıp sönmeye başlamasıyla okuduğu şiirler, bülbüller için değil (yanlış bir şey olmasa da), ancak maçlar hakkında Ohio'daki Blue Tip kibrit kutularından esinlenen gibi yerden-aşağıya doğru olan şeylerden bahsediyor. hayatlarımızdan kayboldu. "Koşuda" diye ekliyor: "Her iki tarafta trilyonlarca daha fazla kalıp trilyonlarca molekül geçiyor, yanımda duruyorlar, cam sileceği bıçağı gıcırdıyor Yağmur durdu, duruyor Köşede sarı bir yağmurluğun içinde annesinin elini tutan bir çocuk var. " Diğer şiirlerde dünyaya karısına aşkın ne kadar şey olduğunu bilmesine imkân verirken bize bazen başka bir kadına baktığını söylüyor; bildiğim kadarıyla halen yasal.

  Paterson'a bir şiir basit ve doğrudan olmalı ve böyle bir şiir tarafından annesini ve kızkardeşini beklerken onu okur 9 yaşındaki bir kız tarafından taşınır. Şiiriyle ilgili şiirini bir kaç satır hatırlayarak eve dönünce Laura'ya anlatan bir şelale ile tamamlıyor. Zengin finansal seçkinler hakkında filmler dışında iş karakterlerin yaşamında büyük bir rol oynamayan Patron, günlük yaşamın emekçi halkın çoğunluğu için gerçekçi olduğunu yapar. Film, daha iyi günler gören bir kentin portresine sarılmış bir sıcaklık ve espriye sahip. Jarmusch'ın empati ile açığa çıkan ufak anları yakından takip eden bir yapı oluşturduğu bir şehir.

  Paterson, ona tatmin vermek için hayat arayan, ancak kendisine tatmin getiren, tatminin biriken şeylere değil, kim olduğunuza ve dünyaya getireceğiniz şeylere dayandırıldığını bilen bir adamdır. Şiirin hayata yabancı olmadığını, ancak hayatın şiir olduğunu takdir etmeye geliyor. Film, görünür gecekondu, uyuşturucu ve var olan bir suçun bulunmadığı bir kentin idealist bir resmini sunmasına rağmen, Jarmusch bize hoş geldiniz kontrpuan sunarak şehirlerinin nasıl olması gerektiğini ve tekrar olabileceğini bize gösterebilir.

  Diğer Adları:

  Paterson

  Yayın Tarihi:

  17 Kasım 2016

  Senaryo:

  Jim Jarmusch

  Ödüller:

  6 ödül & 24 Adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?