film izleme sitesi
Neruda
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.0 IMDB Puanı 113 Görüntülenme

Neruda

Bence film Şili'nin veya Latin Amerika'nın modern trajik tarihinin bir benzeri. Her türlü diktatörlük, kıtayı yıllarca harap etti. Neruda gibi sanatçılar bu rejimler altında acı çekti. Şili Victor Jara'nın bir stadyumda idam edildiğini hatırlıyor musun? Sanırım Şili izleyicileri, filmdeki diğerlerini özleyecek ipuçları bulacaklar.

Oscar Pelochonneau bu diktatörlüklerin tipik bir aracını temsil ediyor: haksız cezaları yerine getiren askeri / polis / bürokrat / hakim. Neruda'nın şiirini okursa bile anlamıyor; onun sıradanlığının ağırlığı altındadır. Dahası, isyancıları hor görüyor-bir sahnede onları nasıl çörekler olarak gördüğünü görüyoruz; ve bu onun cehaletini gösterir.

Neruda o zamanki tarihçeyi aşan yaratıcısı, yani sanatçıyı temsil eder; kelimeleri geçici rejimlerde yaşar ve acı çekenlere umut verir. Bu anlamda, şaşırtıcı bir davranışla, Neruda'nın arkadaşlarının nereye varacağına dair ipuçları verdiğini görürüz - tutsak edilemeyeceği için yaratılması mümkün değildir, bu yüzden onun nerede olduğunu iyi söyleyebiliriz. Ayrıca, bu anlamda, takipçisi ve temsil ettiği şey, yaş yazarlarının zaten hayal ettikleri bir düşüncedir.

Latin Amerika edebiyatında ve sinemasında (örn. Madeinusa, Jauja) yaygın olarak, gizemli, yasadışı, uzak ve sert bir bölge ile karşılaşırız. Bu topraklarda, başlatılmamış bir yabancı, dönüşüm ve bazen kurtuluş yaşayabilir. Şimdi, ülke sınırında böyle bir bölgede Neruda'dan sonra Oscar var. Buradaki tecrübesinin ardından tipik Oscar'ın daha iyi bir yer olması için bir yerlerde yetişeceğini umabiliriz.

Belki de yukarıdaki temalara ve izlenen öyküye odaklandığı için gerçek şiire veya onun sosyalist görüşlerine daha küçük bir vurgu vardır. Şili'de sosyalist girişimlerin başlangıcına göz atmak ilginç. Film, diğer soruları da artırıyor - diyelim ki, Neruda olduğu şeklindeki bir burjuva nasılsa, alt sınıfı anlıyor - ve bu konuda bir köylü tarafından karşı karşıya. Diğer soru: kaçmasına yardımcı olduğun özgürlüğünü riske attığınız noktaya kadar?

İzlediğiniz filmlere yorum yaparak bize destek olabilirsiniz. Teşekkürler.
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Neruda

  Yayın Tarihi:

  11 Ağustos 2016

  Senaryo:

  Guillermo Calderón

  Ödüller:

  1 Golden Globe Adaylığı. Diğer 9 ödül & 29 adaylık.

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?