film izleme sitesi
Ayın Son Adamı
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.4 IMDB Puanı 97 Görüntülenme

Ayın Son Adamı

24 Şubat Çarşamba günü, bilim adamları, 6 milyar ışıkyılı uzaktaki bir uzay radyo sinyalinin çıkış noktasını tespit etti ve sonuçta evrenin eksik maddesini bulmayı başardı. Bu inanılmaz keşif, Apollo 11 astronotu Neil Armstrong'un Ay'a ilk başarılı misyonunu insanlık için bir küçük adım olarak insanlık için bir sıçrayış olarak ilan ettiği andan itibaren 1969'dan beri ne kadar ilerlediğimizin güçlü bir hatırlatıcısı. Armstrong'tan bu yana, 1969-1972 yılları arasındaki Apollo misyonlarında toplam oniki insan aya girdi. Bu 12 filmin sonuncusu Eugene "Gene" Cernan, Moon'da Son Adam adlı belgesel onun hikayesiydi.

İzlediğiniz filmlere yorum yaparak bize destek olabilirsiniz. Teşekkürler. • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Cernan'ın hikayesi eşsiz bir hikaye; eski bir Donanma kaptanı olan NASA astronotu olma yolculuğu basit bir telefonla başladı. 1961'de Başkan John F. Kennedy, Amerikan uzay araştırmaları için çıtayı yüksek tutarak, uzay programında aya ilk çıkan ülke olma yönünde baskı uyguladı. NASA'ya verilen bu kamusal görev, programa katılmak isteyen herkes için artan bir taleple sonuçlandı ve Gene gibi insanlara katılmak için daha fazla fırsat doğurdu. Ayağını kapıda tutmanın kolay bir parçasıydı, sonradan anlıyordu. Çölde hayatta kalma, su hayatta kalma ve sadece bir kaç tane isim vermek için ormanda sağkalım da dahil olmak üzere, isteyen genç erkeklerin her birinin maruz kaldığı yoğun eğitim zordu. Bu tecrübeden gelebilecek en iyi şey, Büyük Sözler, diğer insanlarla yaptığı güçlü bağlardı.

  İş arkadaşlarıyla yaptığı yakın dostluklar da zor zamanları neredeyse dayanılmaz hale getirdi. İki ölümcül olay, Gemini 9'un mürettebatındaki iki pilotun yaşamını ve 1967'deki duygusal Apollo 1 ateşini, muhtemelen komşusu ve iyi bir arkadaşı Roger Chaffee ve diğer iki adamı bir can kaybı sonucu öldüğü iddia edilen beklenmedik kazalar Uçakta kabin ateşi yanıp söndü, Cernan'ın dünyasını salladı. O sırada genç bir kızı ile evlendi ve ailenin bir daha görmeyeceği düşüncesi onun için son derece zordu. Ancak, Apollo 17 mürettebatının bir parçası olarak seçildiğinde, NASA'nın aydaki son görevi Cernan hayır diyemedi.

  Cernan ayda üç gün geçti. Hemen ayrılmak üzere olduğu ve o adamın aylarca yıllarca tekrar ayağa gelemeyeceğini bilerek ayak izlerini bırakıp kızının baş harflerini ay tozuna yazdı. O, bu anı, onu dinlemeye gerçekten çok özenli bir samimiyet ve ayrıntıyla anlatıyor.

  Yönetmen Mark Craig'in stil sahibi yaklaşımı sayesinde, Gene'nin kişisel ve iş hayatı tasvirindeki mükemmel dengeyi sağladığı için geleneksel "belgesel tarzı" bir film gibi görünmüyor. Günümüzdeki Gene'le, fotoğrafçılık deneyimini yeniden yaşamak için çok çaba sarf eden NASA'daki zamanının arşiv görüntüleri ile kesiyor. Çeşitli uzay görevlerinin B-roll'u The Martian'ı bir komedi gibi görür. Ay'daki Son Adam, HBO veya Showtime listesinde mükemmel bir uyum hissi veren, birinci sınıf bir belgesel. Estetik bakımdan zengin ve görsel açıdan güzel olmakla birlikte, alçakgönüllü, dokunaklı, sert vuruşlu ve duygusal olarak suçlanıyor. Fazla uzak durmadan, son atışların nefes alıp alacağını söyleyebilirim.

  Ay'daki Son Adam mutlu son değil. Bu, Cernan için çok kişisel bir film, bu yüzden hikayesini paylaşmak için dünyaya döndükten bu yana geçen zamana kadar 40 yıl aldı. Şu anda Teksas'taki bir çiftlikte yaşayan Gene, arkadaşları ve ailesi "emeklilik" kavramının kelime dağarcığının olmadığını kabul ettikleri için hala bu güne kadar çalışıyor. Bu film ve mesajı çok önemlidir ve izleyiciyi Gene'nin sözlerinden ve eylemlerinden esinlenilmiş hissetmeye bırakacaktır. Hafifçe şaka yaparak sonsuza dek yaşayamayacağına şüpheyle bakıyor; şu an bilgi ve tecrübelerini paylaşmak istiyor çünkü genç nesillere insanın potansiyeli hakkında bilgi vermek ve geleceğe umut duymak zorunluluğunu hissediyor. "Ayda yürüdüm" diyor filmin sonunda "ne yapamazmısın?"

  Diğer Adları:

  The Last Man on the Moon

  Yayın Tarihi:

  26 Şubat 2016

  Senaryo:

  Eugene Cernan, Mark Craig

  Ödüller:

  6 ödül & 1 nomination

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?